۷۰۰میلیون دلار بدهی نفتی هند فردا در خزانه سیف

به گزارش بانک بیمه بورس به نقل از رویترز، منابع آگاه گفتند، هند روز چهارشنبه 700 میلیون دلار از بدهی نفتی‌اش به ایران را تسویه خواهد کرد. این اولین آزادسازیدارایی‌های ایران پس از انعقاد توافق جامع هسته‌ای است که نقشه راه لغو تحریم‌های ایران را ترسیم کرده است.

پرداخت‌های قسط‌بندی‌شده بخشی از بدهی‌های نفتی به ایران از اوایل سال 2014 و بر اساس توافق موقت ژنو اجازه داده شده است. تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در اوایل سال 2012، صادرات نفت این کشور را به نصف رساند و موجب کاهش درآمدهای نفتی تهران و آسیب دیدن اقتصاد این کشور شد.

انتظار می رود با اجرای توافق هسته‌ای، 14 جولای [23 تیر ماه]، تحریم‌ها علیه ایران در سال 2016 برداشته شود.

3 منبع آگاه گفتند، پالایشگاه‌های هندی قسط 700 میلیون دلاری بدهی خود به ایران را به روپیه و به حساب موجود در بانک یو‌سی‌اوی هند واریز خواهند کرد.

آنها گفتند، بانک یو.سی.او. قبلاً دلار مورد نیاز برای تبدیل این پرداخت‌ها را تهیه کرده و قرار است از طریق بانک مسقط عمان، این رقم را به بانک مرکزی ایران انتقال دهد.

منابع مذکور اضافه کردند، اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا قبلاً با این مکانیزم بانکی و پرداخت 1.4 میلیارد دلار از بدهی‌های ایران توسط پالایشگاه‌های هندی موافقت کرده است. این منابع افزودند، زمان پرداخت قسط دوم هنوز مشخص نشده است.

سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد.

پالایشگاه‌های هندی از سال 2012 تاکنون، 45 درصد پول نفت ایران را به روپیه نزد بانک یو.سی‌.او. سپرده گذاری می‌کنند.

تهران از این پولها، که رقم آن هم اکنون به 170 میلیارد روپیه (2.57 میلیارد دلار) رسیده برای واردات کالاهای هندی غیرتحریمی استفاده می‌کند.

پس از بسته شدن مسیر پرداخت پول نفت ایران از طریق هالک بانک ترکیه در سال 2013 تحت فشارهای آمریکا، پالایشگاه‌های هندی بقیه پول نفت ایران را نزد خود نگه داشته‌اند. البته بخشی از این پول بر اساس توافق موقت ژنو به‌صورت اقساطی به ایران پرداخت شده است.

پالایشگاه‌های هندی تا پایان ماه اوت حدود 6.6 میلیارد دلار به ایران بدهکار بوده‌اند.

هند با وجود کاهش خرید نفت از ایران تحت فشارهای آمریکا، همچنان دومین خریدار بزرگ نفت ایران پس از چین است.

تهران که قبل از تحریم‌ها دومین تأمین کننده بزرگ نفت هند بود، اکنون به رتبه هفتم تنزل یافته است.

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 08 مهر 1394 ساعت 09:41
Share this article

درباره ما

logo-samandehiپایگاه خبری بانک بیمه بورس حاصل دسترنج تحلیل گران و اقتصاد دانان برجسته ایرانی است که می کوشند تا لحظه به لحظه شما را از دنیای اقتصادی آگاه سازند.

آگاهی شما هدف ماست

 

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه خبر ها را قبل از همه دریافت نمایید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…